فضای اشتراکی چیست؟
پریسا بهرامی1398/09/09کسب و کار
فضای اشتراکی به فضایی گفته می شود که به یک شخص خاص اختصاص ندارد بلکه این فضا به طور مشترک برای تمامی افرادی است که در آن محیط مشغول کار هستند. در این مقاله شما را با موارد زیر آشنا خواهیم کرد:
  • تاریخچه فضای کار اشتراکی
  • مفهوم فضای کار اشتراکی
  • کاربرد و فواید آن
با ما همراه باشید... .

تاریخچه فضای کار اشتراکی

امروزه استارتاپ ها در حال گسترش فضای کار به شیوه مشترک هستند. این فضا بیشتر می توان گفت برای رشد و پیشرفت استارتاپ ها شکل گرفتند. جالب است بدانید نخستین فضای کار مشترک در ایران توسط شخصی به نام فرهاد سپیدفکر واقع در زنجان ایجاد شد. نام فعالیت آن ها خطای 404 بود. آقای سپیدفکر به این فکر افتاد که کلمه همکارستان را معادل واژه Coworking space قرار دهد. بدین ترتیب با یک فکر ساده فضای کار به شیوه مشترک در ایران شکل گرفت. اما اولین فضای کار اشتراکی در ایران که به طور جدی فعالیت کرد هنایش بود. هنایش یک کار اشتراکی در اصفهان بود که با سرمایه شخصی تاسیس شده بود. بنیان گذار هنایش نهایت تلاش خود را برای نمایش مفهوم فضای کار اشتراکی به فعالان استارتاپی کرد. امروزه هنایش دیگر وجود خارجی ندارد، اما اغلب فعالان اصفهانی، فضای کار اشتراکی را با آن درک کردند.

مفهوم فضای کار اشتراکی

به مکانی که دارای وسایل مورد نیاز اولیه برای کار می باشد اعم از میز کار، صندلی، اینترنت، چای، قهوه و... و هیچ گونه تقسیم بندی در آن صورت نگرفته را فضای کار اشتراکی می گویند. این روش مانند روش های سنتی که عوامل کسب و کار دارای اتاق های  جداگانه باشند، نیست. بلکه تمامی اعضای آن کسب و کار با هم در یک فضای مشترک کار می کنند. لازم به ذکر است که فضای کار اشتراکی  بسیار کم هزینه تر از روش سازمانی می باشد. به همین دلیل اینگونه دفاتر برای استارتاپ ها و کسب و کار های نوپا و جدید توصیه می شود.

کاربرد و فواید فضای کار اشتراکی

کم بودن هزینه ها:
همان طور که گفته شد در این شیوه کمتر برای تجهیزات محل کارتان هزینه می کنید. همچنین مجبور به اختصاص هزینه آنچنانی برای دفتر کارتان نیستید.
کم شدن دغدغه های عملیاتی:
در فضای کار مشترک دغدغه فراهم ساختن میز، صندلی، اینترنت، نظافت و تعمیر و نگهداری و... را نخواهید داشت. همه چیز مهیاست که شما فعالیتتان را بدون دغدغه آغاز کنید.
استفاده مشترک از امکانات:
تمام امکانات موجود چه کم، چه زیاد به طور مشترک استفاده می شود که به شکلی موجب کمتر شدن هزینه ها می شود.
پویا بودن فضا:
به دلیل فعالیت های اطرافیان انگیزه کار کردن در شما افزایش می یابد.
با خبر بودن از تمامی رویداد ها:
همه کارکنان از رویداد هایی که رخ می دهند با خبر می شوند و این کار باعث می شود تصمیماتی تیمی در برخی مسائل گرفته شود.
ارتباطات درون سازمانی و برون سازمانی:
شما می توانید از ارتباطاتی که در فضای مشترک چه درون سازمانی چه برون سازمانی وجود دارد بهره مند شوید.
برقراری تعادل بین کار و زندگی:
فواید فضای اشتراکیدر این فضا ها تایم هایی وجود دارد برای استراحت و تفریح و سرگرمی که شما با این وجود می توانید بین کار و زندگی تعادل ایجاد کنید. اگر رضایت کارکنانتان در فضای کار برای شما موضوعی مهم است، به شما پیشنهاد می کنیم به مطالعه رضایت کارکنان به چه عواملی بستگی دارد؟ بپردازید. ممنون که تا آخر این مقاله ما را در سایت خرید گروهی داکسین همراهی کردین.
لینک های بیشتر:
خرید ویپ, فروش ویپ, خرید VOIP, فروش VOIP
کاروینو, سایت استخدام